Chirurgiczne usuwanie znamion barwnikowych

(pieprzyków) i innych podejrzanych zmian skórnych

Metody usuwania zmian

Niezwykle ważne są regularne badania znamion, profesjonalna ocena znamion oraz samodzielna ich kontrola. Do lekarza należy zgłosić się niezwłocznie, gdy zauważymy niepokojące objawy zmian skórnych, takie jak zmianę koloru znamienia czy zmianę kształtu znamienia. Ważne jest, aby uważnie sprawdzać obecne już na skórze pieprzyki oraz zwracać uwagę na to, czy nie pojawiły się również nowe znamiona. Czerniak, czyli złośliwy nowotwór skóry nie powstaje wyłącznie z istniejących już przebarwień – może rozwinąć się również na skórze niezmienionej. Istnieje kilka sposobów usuwania znamion, w tym usuwanie metodą chirurgii oraz nieinwazyjne usuwanie znamion metodą laserową. Dobór odpowiedniego zabiegu zależy głównie od rodzaju usuwanej zmiany. Profesjonalna diagnostyka znamion powinna zostać przeprowadzona przez lekarza.

Chirurgiczne usuwanie pieprzyków i innych zmian barwnikowych

Metoda chirurgicznego usuwania znamion polega na wycięciu znamienia za pomocą skalpela. Czy chirurgiczne usuwanie znamion boli? Dzięki wykorzystaniu znieczulenia miejscowego procedura może być w pełni bezbolesna.

Laserowe usuwanie znamion

Laserowe usunięcie pieprzyka to metoda mniej inwazyjna. Usuwając znamiona laserem co2 nie musimy martwić się o ból – procedura jest szybka i bezbolesna, a okres rekonwalescencji jest znacznie skrócony.

Jak wygląda zabieg chirurgicznego usuwania zmian skórnych?

Zabieg usunięcia zmiany powinien być poprzedzony dermatoskopowym badaniem skóry, z wyznaczeniem zmian podejrzanych o potencjalnie nowotworowy charakter. Po wykonaniu dezynfekcji skóry i podaniu znieczulenia miejscowego wykonuje się nacięcie skóry z marginesem zdrowych tkanek (np. wzdłuż Linie Langer’a lub osi długiej kończyny) i usuwa się ją w pełnym przekroju. Do pokrycia ubytku skórnego wykorzystuje się zmobilizowane lub przesunięte płaty skórno-podskórne. W zależności od grubości wyciętych tkanek szycie chirurgiczne wykonuje się jedno – bądź dwuwarstwowo z użyciem nici wchłanialnych lub niewchłanialnych. Zabieg usuwania znamion trwa ok. 15-20 minut, wliczając to przygotowanie narzędzi chirurgicznych, wycięcie zmiany i opatrunek miejscowo uciskowy. Wszystkie wycięte tkanki zostają przekazane do badania histopatologicznego.

Co po zabiegu chirurgicznego usuwania znamion?

Pierwszy opatrunek należy zmienić najwcześniej 24 godziny po zabiegu. Przez ok. 3 dni po procedurze wskazane jest unikanie nadmiernej aktywności fizycznej i prac domowych. W przypadku krwawienia, infekcji lub nadmiernego bólu należy pilnie zgłosić się do lekarza.

Chirurgiczne wycięcie zmiany skórnej to sposób na uzyskanie próbki tkanki zadowalającej do analizy mikroskopowej. Wyniki tej procedury powinny być wystarczające, aby dostarczyć lekarzom informacji potrzebnych do sformułowania zaleceń dotyczących leczenia lub dalszej obserwacji. W przypadku zmian łagodnych, wskazane są tylko badania kontrolne zgodnie z zaleceniem lekarza.

Usuwanie zmian barwnikowych - wywiad z lekarzem

Czy usuwanie znamion jest bezpieczne? Usuwanie znamion skórnych jest właściwym posunięciem w przypadku gdy istnieje ryzyko, że przerodzą się one w zmiany o charakterze złośliwym (np. czerniak) lub narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Wszelkie znamiona atypowe należy skonsultować z lekarzem. Aby otrzymać informację o wszelkich przeciwskazaniach, należy powiadomić lekarza wykonującego zabieg o wszelkich alergiach lub niepożądanych reakcjach na środki i leki podawane/stosowane w przeszłości, infekcjach wirusowych (w tym HBV, HCV, HIV), zażywanych lekach przeciwkrzepliwych lub zaburzeniach krzepnięcia krwi, tendencjach do omdleń lub dużych zmian ciśnienia krwi, ciąży lub laktacji. O innych ewentualnych zaleceniach pacjent zostanie poinformowany na konsultacji kwalifikującej do wykonania zabiegu.