USG piersi

USG piersi - co to za badanie?

Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Regularne badania profilaktyczne oraz samobadanie piersi umożliwiają wczesne wykrycie guzków, co istotnie wpływa na skuteczność procesu leczenia. Badanie USG piersi jest jednym z kluczowych narzędzi w profilaktyce, umożliwiającym wykrycie zmian, w tym zmian patologicznych, które mogą okazać się zmianami o charakterze raka piersi. Badania USG piersi wykonuje się przy użyciu urządzenia z głowicą, które przesyła fale ultradźwiękowe w głąb tkanki piersiowej. Fale te odbijane są z powrotem do urządzenia, co pozwala na natychmiastową interpretację wyników. Badanie obrazowe piersi trwa około 15 minut.
Wiele kobiet zastanawia się, jak często należy robić USG piersi.
Pierwsze badanie USG piersi warto wykonać po 20. roku życia i powtarzać je co 2 lata. Po ukończeniu 30. roku życia warto natomiast przeprowadzać regularne badanie usg co rok. Istnieją jeszcze dodatkowe wskazania do USG piersi, a szczególną czujność powinny zachować kobiety w grupie zwiększonego ryzyka (np. gdy w rodzinie występuje lub występował rak piersi lub rak jajnika u kobiet przed 40 rokiem życia).

Dodatkowo, wskazaniem do natychmiastowego badania są niepokojące zmiany wykryte podczas samobadania piersi. Są to na przykład:

  • wyczuwalny guzek piersi
  • powiększenie pachowych węzłów chłonnych
  • zmiana kształtu piersi, np. miejscowe zaciąganie skóry lub zmiana kształtu kompleksu otoczka-brodawka
  • dodatkowym czynnikiem jest też nieustępujący w trakcie trwania cyklu miesięcznego ból piersi

 

Jak przygotować się do badania USG piersi?
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. USG najlepiej jest przeprowadzić tuż po miesiączce. Podczas badania pacjentka leży z odsłoniętą górną częścią ciała, a lekarz przesuwa głowicę po piersiach w poszukiwaniu nieprawidłowości​. Badanie USG piersi nie jest bolesne. Może wywołać jedynie niewielki dyskomfort.

Wyniki badań USG piersi - jak je interpretować?

W pierwszej kolejności opisywany jest typ utkania piersi: może być np. gruczołowo-włókniste, co jest stanem fizjologicznym, lub gruczołowo-tłuszczowe, częściej występujące u kobiet w starszym wieku i również uznawane za normę​. Następnie interpretuje się zmiany ogniskowe – określa się, czy mamy do czynienia z torbielą, zmianą łagodną czy obszarem podejrzanym o złośliwość. Następnie, ocenia się przewody mlekowe: opis może zawierać informacje o ewentualnym ich poszerzeniu. Ostatnią częścią jest opis węzłów chłonnych, których powiększenie może wskazywać np. na proces zapalny lub zajęcie przez chorobę nowotworową. W podsumowaniu badania, podaje się charakteryzuje się opisane zmiany w skali BI-RADS. Jest to system klasyfikacji mający na celu standaryzację opisów obrazowych zmian w piersiach, takich jak mammografia, ultrasonografia (USG) i MRI. Pomaga on w ustaleniu dalszej diagnostyki i postępowania​.

Profilaktyczne USG piersi

Dzięki rozwijającej się wciąż medycynie, bardzo wcześnie rozpoznane nowotwory piersi są możliwe do wyleczenia. Profilaktyka raka powinna jednak uwzględniać badania profilaktyczne piersi oraz świadomość podstawowych objawów choroby. Każda kobieta powinna wiedzieć w jakim celu wykonuje się badanie USG, jak często powinno się wykonywać USG piersi oraz jak się przygotować do USG piersi. Regularne badanie USG pozwalają na szybkie diagnozowanie raka, co przekłada się na równie szybkie wdrożenie leczenia.