Biopsja mammotomiczna pod kontrolą USG

czyli małoinwazyjne i bezbolesne usuwane zmian z piersi

Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej w znieczuleniu miejscowym przy pomocy mammotomu – EnCor Enspire oraz aparatu USG, który umożliwia zlokalizowanie zmiany/obszaru w obrębie piersi. Po wykonaniu dezynfekcji skóry i podaniu znieczulenia miejscowego wprowadza się igłę biopsyjną do piersi śledząc jej przebieg na monitorze USG, tak by ustawić ją w styczności do wyznaczonej zmiany. Po uruchomieniu mammotomu włącza się system próżniowo-tnący, dzięki któremu małe fragmenty tkankowe zostają usunięte z piersi jeden po drugim i przeniesione do specjalnego koszyczka na końcu rękojeści. Cała jego zawartość przekazywana jest do badania histopatologicznego by w pełni oceni charakter usuniętej zmiany.

Na zakończenie w miejscu po usuniętym guzie zakładany jest specjalny znacznik pozwalający na późniejsza lokalizację loży pozabiegowej w badaniach radiologicznych (np. USG, mammografia, rezonans magetyczny). Zabieg ten nie wymaga założenia szwów skórnych, ponieważ nacięcie ma wielkość ok. 3-4mm. Biopsja mammotomiczna pod kontrolą USG trwa ok. 20-30 minut, wliczając to przygotowanie sprzętu oraz lokalizację zmiany w obrębie piersi. Na zakończenie procedury przykładany jest opatrunek chłodzący, a po 20 minutach przeprowadzana jest weryfikacja miejsca wkłucia i zakładany jest ostateczny opatrunek uciskowy.

Wskazane jest by pacjentka poddająca się biopsji mammotomicznej miała ze sobą ciasny biustonosz np. sportowy. Pierwszy opatrunek należy zmienić najwcześniej 24 godziny po zabiegu. Przez ok. 3 dni po procedurze wskazane jest unikanie nadmiernej aktywności fizycznej i prac domowych. W przypadku krwawienia, infekcji lub nadmiernego bólu należy pilnie zgłosić się do lekarza.

Biopsja mammotomiczna to sposób na usunięcie zmiany w całości lub uzyskanie znacznej ilości tkanek do analizy mikroskopowej. Wyniki tej biopsji powinny być wystarczające, aby dostarczyć lekarzom informacji potrzebnych do sformułowania zaleceń dotyczących leczenia lub dalszej obserwacji

Jeśli wynik histopatologiczny zmiany opisuje jej charakter jako łagodny, to wskazane są tylko badania kontrolne po 6, 12 i 24 miesiącach od biopsji.

Należy powiadomić lekarza wykonującego zabieg o wszelkich alergiach lub niepożądanych reakcjach na środki i leki podawane/stosowane w przeszłości, infekcjach wirusowych (w tym HBV, HCV, HIV), zażywanych lekach przeciwkrzepliwych lub zaburzeniach krzepnięcia krwi, tendencjach do omdleń lub dużych zmian ciśnienia krwi, ciąży lub laktacji.